Soma Termik Santrali Curuf Pompa Motorlarına Og Frekans Konvertör İle Yolverilmesi Peojesi – Cedetaş Mühendislik ve Teknoloji A.Ş

Soma Termik Santrali Curuf Pompa
Motorlarına Og Frekans Konvertör İle Yolverilmesi Projesi

PROJENİN TANIMI:

Soma Termik Santralinde doğrudan yol verilen 6,3 kV-500 kW-57A anma değerindeki cüruf pompa motorlarına Hiconics marka OG frekans konvertörü ile yol verilmiştir. Amaç, motorlarda devir ayarı yapılması ve ihtiyaç halinde 55 Hz’e çıkılabilmesidir. Bu sayede cüruflu su karışımının biriktirildiği havuz daha etkin şekilde kullanılacaktır. Ürün temini OG/AG ve kontrol bağlantıları ile devreye alınması ABC Enser tarafından başarı ile tamamlanmıştır.

Proje kapsamında;

  • Sistem 2 adet orta gerilim motora (500kW@6,3kV) esnek olarak kumanda edebilecek şekilde tasarlanmıştır.
  • Seçilen motora Orta Gerilim Frekans Konvertörü (OG VFD) üzerinden yol verilirken diğer motora direk (DOL) yol vermek mümkündür.
  • Bakım ve servis amaçlı OG VFD By-Pass edilebilir. İşletme isteğine göre, M1 ve M2 motorlara DOL olarak yol verilebilir. OG VFD, cell by-pass özelliktedir.
  • OG VFD, yaklaşık 150 uzaklıkta bulunan kumanda odasından izlenebilir durumdadır. OG VFD üzerinde bulunan 10” dokunmatik panelin aynısı kumanda odasında kontrol panosuna da eklenmiştir.
  • Sıcak havanın dışarı tahliye edilmesi, hava kanalları, AG/OG kablo kablaj işleri, kumanda odasından OG VFD’nin kontrol ve izlenmesi için pano temini ve devreye alınması başarılı şekilde tamamlanmıştır.
ÜST