Kurucumuz

Kurucumuz, Sn. Ahmet Bülent Cedetaş

1927 yılında İstanbul-Kabataş’da Hasan Basri Bey ve Hayriye Hanımın ilk çocukları olarak dünyaya geldi. Bülent Cedetaş babasının memuriyet yerlerinin sık değişmesi yüzünden ilkokul eğitimini Tokat –Sivas ve İstanbul da sürdürür. Orta öğretimini Bolu da tamamladıktan sonra 1943-1944 öğretim döneminde Haydarpaşa Lisesine kaydı yapılır. 1947 yılında liseden mezun olur ve askere gider. 1949 yılında bugünkü adı Yıldız Teknik Üniversitesi olan İstanbul Teknik Okulu’na kaydolur.

1953 yılında Hilton Oteliİ şantiyesinde stajyer olarak çalışmaya başlar, bir yandan da asistanlık yapmaktadır. 1954 yılında Michigan Üniversitesinde master yapmak için 3 arkadaş gemi ile Amerika’ya giderler. Ancak babasının ani hastalığı ve vefatı bu niyetini gerçekleştirmesini engeller. İstanbul’a geri dönerek Hilton şantiyesinde yeniden çalışmaya başlar. Okuldaki asistanlık görevi de sürmektedir. 13 Şubat 1963 yılında Hilton Şantiyesi kontrollük teşkilatında çalışan Yüksek Mimar Necla Büyüközyaka ile evlenir. Bu evlilikten 1964 yılında Burak, 1968 yılında Burcu Cedetaş dünyaya gelir.

1958 yılında serbest çalışma hayatına da atılan Bülent Cedetaş ilk ofisini 1964 yılında Baro Han’da Cedetaş Elektrik adı ile açar. 1984 yılına kadar şahıs şirketi olarak devam eder.

Bu tarihte Kudret Akın’ın ortaklığı ile Cedetaş Mühendislik ve Müşavirlik Limited Şirketi kurulur.

Türkiye’nin sanayileşme döneminde 1968-1979 yılları arasında ağırlık kazanan özel sektör projeleri döneminde Eczacıbaşı ve Koç Holding’in yatırımlarının tümünde; Çukurova ve Sabancı Holding yatırımlarının bir kısmı ile daha nice sanayi ve ticari yapının proje ve kontrolluklarında imzası vardır.

Yeniliklere ve gelişimlere çok değer veren Bülent Cedetaş 1983 yılından sonra elektrik sektöründe proje dışında işlerde de girişimler yapmıştır.

Cedetaş Eletromekanik A.Ş. ile özellikle cami avizeleri tasarımı(Mekke Kıblateyn Cami Avizeleri ….)

Genser AŞ ile elektrik taahhüt; ABC Enser AŞ ile Otomasyon ve Güvenlik alanlarında yine ön sıralarda yer almıştır.

Türkiye’nin ilk internet şirketi Prizmanet 1996 yılında yine O’nun vizyonu ile kurulmuştur.

15.02.2015 günü hayata gözlerini yuman Bülent Cedetaş İnanılmaz sabrı – toleransı – insanlığı – dürüstlüğü – çalışkanlığı – güven veren ve yaptığı işin arkasında olan kişiliği ile hatırlanacaktır.

 

Loading